Jak uchronić się przed kradzieżą roweru?

Przyjemność związana z jazdą na rowerze nie może zostać zmącona nieprzyjemnym incydentem związanym z kradzieżą roweru. Aby uchronić się przed taką ewentualnością, należy rozsądnie podejść do tematu dostępnych na runku zabezpieczeń rowerowych i wybrać najodpowiedniejszy dla nas model.

Nie ma na świecie chyba żadnego zabezpieczenia, którego nie dałoby się złamać. Możemy jednak spróbować zniechęcić złodzieja wybierając zabezpieczenie, które sprawi mu dużo problemów. Złodziej zawsze obierze na cel rower, którego kradzież będzie prostsza.

Rodzaj i ilość stosowanych zabezpieczeń musimy dobrać tak, aby zwyczajnie nie utrudnić sobie życia mozolnym i czasochłonnym przypinaniem roweru. Ale co właściwie mamy do wyboru:

  1. Linki

Są to stalowe plecione linki owinięte otuliną z tworzywa sztucznego. Tego rodzaju zabezpieczenie kosztuje w granicach od 5 do 130 złotych jednak nie jest zbyt skuteczne, ponieważ każdą linkę można w szybki sposób przeciąć. Linka sprawdzi się za to jako dodatkowa forma zabezpieczenia na przykład kół.

  1. Linka z tulejami

Zabezpieczenie tego typu zwane Stell-o-flex polega na powleczeniu stalowej linki tuleją, która ma utrudnić złodziejowi przecięcie linki. Wbrew pozorom i z tym złodzieje świetnie sobie radzą dlatego to rozwiązanie nie należy do zbyt bezpiecznych.

  1. Łańcuchy

Nie ma się co łudzić. Porządny łańcuch swoje kosztuje, jednak znacznie różni się wytrzymałością od tych sprzedawanych na metry. Na dobrej jakości łańcuch trzeba wydać minimum 120 złotych. Decydując się na tą formę zabezpieczenia musimy mieć na uwadze, że solidny łańcuch może ważyć nawet kilka kilogramów.

Różne rodzaje zapięć rowerowych
Różne rodzaje zapięć rowerowych
  1. Zabezpieczenie typu U-lock

Jest to pałąk ze stali wygięty w kształt litery U. Ceny przyzwoitych zabezpieczeń tego typu wykonanych z odpowiednio utwardzonej stali i wyposażonych w niepodważalny zamek Zaczyna się od około 80 złotych. Warto zainwestować w markowe u-locki, które są naprawdę solidnym zabezpieczeniem.

  1. Blokada na tylne koło

Jest to zabezpieczenie obejmujące obręcz i oponę, które uniemożliwia odjechanie rowerem. Polecamy to zabezpieczenie, jako dodatkowa forma ochrony roweru.

  1. Zabezpieczenia składane

Na pierwszy rzut oka jest to zabezpieczenie pozbawione wszelkich niedogodności jakie posiadają powyżej wymienione formy zabezpieczeń jednak posiada bardzo słaby punkt. Są to nity łączące poszczególne panele. Ich przecięcie jest dość łatwe. Mimo to zabezpieczenia składane są o wiele lepszym rozwiązaniem niż linki.

  1. Zabezpieczenia elementów ruchomych

Elementy przymocowane do roweru za pomocą szybkozamykaczy nie są problemem dla złodziei. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie szybkozamykaczy zaciskaczami na imbusy.

  1. Monitoring GPS

Choć w Polsce to rozwiązanie nie jest zbyt popularne ze względu między innymi na problemy z ładowaniem urządzenia możemy rozważyć taką ewentualność. We wsporniku kierownicy lub siodełka możemy zainstalować urządzenie, które w razie kradzieży będzie monitorować położenie naszego roweru. Tego rodzaju lokalizatory można kupić już od 200 złotych.

Niezależnie od tego jakie zabezpieczenie wybierzemy, czy nasza kłódka będzie na szyfr czy kluczyk lub czy zabezpieczenie będzie wykonane z najlepszych materiałów złodziej może ukraść rower wszędzie. Musimy zwracać szczególną uwagę na to gdzie zostawiamy swój sprzęt. Lepiej wybierać uczęszczane miejsca niż boczne uliczki. Jeśli chcemy pozostawić rower na dłuższy czas w piwnicy, garażu lub osiedlowej rowerowi zadbajmy, aby jego zabezpieczenia były naprawdę porządne. rower najlepiej przymocować do ściany lub innego elementu, którego nie będzie można przeciąć.

Choć nawet najlepsze zabezpieczenie nigdy nie da 100% gwarancji to mimo wszystko znacznie zmniejsza ryzyko kradzieży. Nie dawajmy złodziejowi okazji do kradzieży.